Aj napriek tomu, že maľovanie kriedovými farbami patrí medzi najjednoduchšie spôsoby oživenia alebo úpravy vášho domova, častokrát si pred samotným procesom musíme klásť základné otázky pre správne určenie postupu a dosiahnutie dokonalého výsledku. Tu nájdete odpovede na tie najčastejšie otázky, ktoré sa v súvislosti s maľovaním kriedovými alebo minerálnymi farbami každému z nás vynoria.
1. Aký je rozdiel medzi kriedovými a minerálnymi farbami?
Kriedové farby obsahujú vodu, oleje, kriedu a pigmentovú zložku. Sú jednoducho nanášateľné a ľahko brúsiteľné, vďaka čomu ponúkajú veľmi široké spektrum ich použitia a vytvárania rôznych efektov. Sú ideálne na takzvaný vintage alebo shabby chic vzhľad, ale aj na klasické hladké maľovanie. Pri maľovaní kriedovými farbami je potrebné dbať na ich správnu fixáciu, ktorá je pri nich nevyhnutná.
Hlavné znaky kriedových farieb:
- Majú ekologické zloženie bez obsahu prchavých látok.
- Vyžadujú prípravu povrchu.
- Sú vodou riediteľné.
- Sú ľahko brúsiteľné .
- Vyžadujú fixáciu voskom alebo lakom.
- Plné krytie dosiahneme 2-3 vsrtvami farby.
- Sú dostupné vo veľmi širokej škále odtieňov, ktoré je možné medzi sebou navzájom miešať.
Dixie Belle Paint a ich pestrá paleta odtieňov.
Minerálne farby oproti kriedovým farbám neobsahujú, alebo obsahujú len veľmi malé množstvo kriedy a majú v sebe zabudovanú fixáciu v podobe laku. V prípade minerálnych farieb značky Silk – all in one sa k tomuto zloženiu pridáva ešte primer, ktorý slúži pre lepšie priľnutie farby a blokovanie starých náterov, ktoré by mohli do farby prerážať. Minerálne farby sú menej husté a vďaka tomu majú takzvanú samozalievaciu funkciu, ktorá farbu na povrchu zjednotí a vytvorí hladký jednoliaty finiš. Vďaka zabudovanému laku je ich brúsenie náročnejšie, preto sú ideálne na projekty ako sú kuchynské linky, dvere, alebo na moderný nábytok s jednoliatym hladkým náterom.
Hlavné znaky minerálnych farieb:
- Majú v sebe zabudovaný lak a nevyžadujú preto fixáciu.
- Majú ekologické zloženie bez obsahu prchavých látok.
- Vyžadujú minimálnu prípravu povrchu (v prípade maľovania na šmykľavý povrch sa aj pri minerálnych farbách odporúča jemné prebrúsenie alebo podkladová báza Slick Stick).
- Majú samozalievaciu funkciu – zanechajú hladký jednoliaty finiš.
- Po kompletnom vyzretí sú veľmi odolné voči poškodeniu.
- Vysoká krycia schopnosť, kryjú už po prvej vrstve.
Minerálne farby na nábytok Silk all in One s obsahom primeru, farby a povrchovej fixácie v jednom.
2. Mám pred maľovaním s nábytkom robiť niečo špeciálne?
Pred maľovaním nábytku je najdôležitejším krokom jeho vyčistenie. Či už sa chystáte na povch nanášať podkladovú bázu alebo samotnú farbu, je veľmi dôležité, aby ste nábytok zbavili mastnoty, prachu a iných nečistôt. Čokoľvek, čo na povrch nanesiete sa totižto viaže na poslednú vrstvu, ktorá sa na maľovanom povchnu nachádza, ak je ňou napríklad prach, je jasné, že farba bude držať na prachu a nie na samotnom povrchu. Pri starom nábytku je na čiste ideálny čistič Pristine Clean alebo White lightning, ktorý vďaka svojmu zloženiu z nábytku vytiahne aj zažratú špinu, ktorú sa bežnými prípravkami odstrániť nepodarí. Pri novšom nábytku, ako sú kuchynské linky a IKEA Vám stačí teplý kýblik so saponátom, ktorý odstráni nečistoty a mastnotu. Po umývaní prejdite povrch aj čistou mokrou handrou, aby ste zmyli možné zvyšky čistiaceho prostriedku. Nábytok potom nechajte uschnúť a môžete maľovať.
Čistič na nábytok pre dokonalú prípravu povrchu pred maľovaním.
3. Môžem farbami maľovať aj na laminát a lakovaný nábytok?
Pri maľovaní na šmykľavé povrchy, ako sú laminát, sklo, plasty, kov alebo nábytok s vysokým leskom je potrebné pripraviť si povrch tak, aby sa farba na povrch mohla zachytiť. Šmykľavé povrchy majú uzavretú štruktúru, čo znamená, že sa farba nemá do čoho “zaliať”. Toto platí pri akomkoľvek type farby, nielen pri kriedových alebo minerálnych farbách. Ak sa teda chystáte maľovať na šmykľavý povrch, je potrebné, aby ste ho buď jemne ručne prebrúsili brúsnymi hubkami a vytvorili tým na povrchu póry, do ktorých sa farba uchytí, alebo použite podkladovú bázu Slick Stick, ktorá je určená priamo na prípravu šmykľavých povrchov bez potreby brúsenia. Slick Stick sa nanáša v dvoch vrstvách a necháva sa pôsobiť zhruba 12-24 hodín. Počas pôsobenia naruší uzavretú štruktúru povrchu a vytvorí na ňom film, na ktorý sa farba krásne uchytí.
4. Mám použiť štetec alebo valček?
Výber správneho nástroja na maľovanie je veľmi dôležitým krokom, ktorý sa ukáže nielen počas maľovania, ale aj na samotnom výsledku. V drvivej väčšine prípadov Vám k maľovaniu stačí štetec, ak sa všach chystáte maľovať väčšie plochy a chcete pri nich dosiahnuť dokonalý hladký povrch (jedálenské stoly, vchodové dvere, šatníkové skrine) siahnite po valčeku z mikrovlákna. Postupom pri výbere štetca, ktorý bude pre váš projekt ideálny vás detailne prevedie článok špeciálne venovaný štetcom, ktorý nájdete na tomto blogu.
Okrúhly štetec Zibra, ktorý uľahčí maľovanie menších povrchov.
5. Čím mám farbu zafixovať?
Hlavným rozdielom medzi kriedovými a minerálnymi farbami je potreba ich fixácie. Kým minerálne farby obsahujú fixačnú zložku a v 99 % prípadoch nie je potrebné ich lakovať, kriedové farby fixáciu vyžadujú. Farbu môžeme fixovať olejmi, voskami alebo lakmi. Výber správnej fixácie musí zohľadňovať umiestnenie a spôsob využitia maľovaného nábytku.
- Olej veľmi pekne zvýrazňuje farbu a hydratuje maľované drevo. Na povrchu vytvorí tenký film, ktorý má svoju ochrannú funkciu. Je vhodný na oživenie a ošetrenie starého dreva, trámov a veľmi pekne pôsobí v spojení s tmavými odtieňmi kriedových farieb, je potrebné ho však časom obnoviť.
- Vosk je v súvislosti s kriedovými farbami veľmi obľúbeným prostriedkom na fixáciu farieb. Pracuje sa s ním ľahko a na nábytku zanecháva hladký saténový finiš. Je ideálny na nábytok, ktorý nie je vystavený priamemu slnečnému žiareniu a častému namáhaniu. Pri voskovaní je dôležité množstvo vosku, ktoré na povrch nanesiete, riaďte sa heslom “menej je viac” a radšej vosk aplikujte v dvoch tenkých vrstvách, ktoré prelešite napríklad starým kusom trička. Ak na povch nanesiete priveľa vosku, je možné, že nebude schopný naplno vyzrieť a ostane lepkavý. Ak maľujete napríklad komodu alebo stolík a chystáte sa farbu fixovať voskom, zvýšte pri používaní takéhoto nábytku opatrnosť najmä pri vrchných doskách, nepokladajte na ne napríklad teplné hrnčeky a neumiestňujte ich na miesta vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Vosk je tak isto ako olej potrebné časom obnoviť. Vosk potrebuje na svoje plné vyzretie zhruba 28 dní.
Lakovanie donedávna nebolo pri používaní kriedových farieb veľmi populárne a to hlavne z dôvodu chemického zloženia lakov. Dnes sú však v ponuke ekologické typy lakov, ktoré dokonalo nahradia voskovanie alebo lakovanie lakmi s chemickým zložením. Clear Coat od Dixie Belle je lak s ekologickým zložením, ktorý neobsahuje žiadne prchavé látky, nezapácha a je použiteľný na detské hračky. Je odolný voči vode a škrabancom a je tak ideálny na použitie na akýkoľvek typ nábytku. Clear Coat neobsahuje UV filter, preto nie je vhodný na nábytok vystavený priamemu slnečnému žiareniu. V prípade, ak sa chystáte maľovať nábytok, ktorý bude umiestnený vonku alebo bude extrémne namáhaný, zvoľte prípravok Gator Hide alebo Extra Coat, ktorý je 10x odolnejší, ako bežné laky, obsahuje UV filter a je vhodný aj ako fixácia pri renovácii podláh, jedálenských stolov alebo pracovných dosiek.